Årets Skapastipendium går till en innovation som möter det enorma behovet av rent vatten. Uppfinningen Solvatten kan underlätta livet för 100-tals miljoner människor.
Pristagaren är Petra Wadström från Åkersberga utanför Stockholm. Hennes innovation Solvatten är en enkel, portabel vattenreningsapparat som drivs av solenergi. För det får hon 400 000 kronor i ett utvecklingsstipendium.
Bristen på rent vatten är ett problem av globala dimensioner. WHO anser att 1.1 miljarder människor lider brist på rent dricksvatten. Nästan två miljoner människor om året dör av diarrésjukdomar och andra vattenburna farsoter.
Det är framförallt ett u-landsproblem. Därför är behovet enormt av en enkel, billig och pålitlig reningsmetod för vatten.
Petra Wadströms metod att med solens hjälp rena vattnet är en tvådelad behållare som viks upp mot solen som en bok. Den kan behandla 5 + 5 liter vatten. Solenergin höjer temperaturen till 55° C, vilket gör att sjukdomsalstrande mikroorganismer, bakterier och virus dör. Det ultravioletta ljuset hjälper till. Det behandlade vattnet uppfyller WHO:s normer för ”safe water”.
UV-ljus används även i europeiska reningsverk för avdödning av mikroorganismer. I Solvatten kommer inte ljuset från högteknologiska UV-ramper utan istället utnyttjas solens strålar. Vattnet filtreras i ett filter, som tar bort partiklar ner till 35 µm, dvs. 35 tusendels millimeter. Det betyder att grumligt vatten blir betydligt klarare.
Lätt att använda
Apparaten kan också användas för att producera varmt vatten. Det är av stor betydelse i områden där det är brist på brännved och den personliga hygienen kan var svår att upprätthålla. Det ger uppfinningen ytterligare en miljöpremie: den kan spara ved och därmed skog. Den är mycket lätt att använda. Den fylls med vatten, viks upp mot solen och sedan tar det 3 – 5 timmar innan vattnet nått en temperatur av 55° C och är fritt från smittämnen. En återställbar temperaturindikator av bimetall visar när det är klart. Ska vattnet drickas ställs apparaten i skuggan för att kylas av.
Apparaten fungerar inte bara i tropiska områden utan i de flesta områden på jorden. Den är enkel att tillverka och blir därmed överkomlig för människor i jordens fattiga delar. Den kan tillverkas lokalt. Petra Wadström samarbetar med FN-organ och biståndsorganisationer för att få ut sin vattenrenare till dem som bäst behöver dem. Världsbanken är med och finansierar test i Nepal och Indien.
Petra Wadström har valt lösningar som är enkla att producera. Därför kan Solvatten produceras lokalt även i u-länder.
Se även: www.solvatten.se
För frågor om Skapapriset:
Björn Delin, 08 749 44 03, bjorn.delin@stofair.se