Beredningsgrupp

Den nationella juryn, som utgörs av styrelsen för Stiftelsen SKAPA, utser bland länsvinnarna den eller de finalister som gjort de mest förtjänstfulla insatserna i landet gällande kreativt nyskapande av produkter och tjänster och som därför får SKAPAs priser. 

Den nationella juryns beslut förbereds av en beredningsgrupp som 2019 består av:

Curt Andersson
Institutet för Informationsteknologi (IFI)
curt.andersson@iros.se
Björn Delin
Nice Events AB
bjorn.delin@niceevents.se
Björn Florman
Stockholmsmässan
bjorn.florman@stockholmsmassan.se
Kerstin Gunnarsson
BioReach AB
kerstin@bioreach.se
Bo Hallgren
Bo Hallgren Consulting
bo.hallgren@telia.com
Johan Norinder
Almi Halland
Johan.Norinder@almi.se
Anneli Schöldström
Svensk Juristbyrå AB
anneli@svenskjuristbyra.se
Eva Swede
Fri och Stark AB
eva.swede@friochstark.se
Johan Winther
PRV
johan.winther@prv.se